آیین نامه مرجع و اطلاع رسانی آیین نامه مرجع و اطلاع رسانی

 

 

آیین نامه استفاده از خدمات اطلاع رسانی، مرجع و اینترنت  


 

مقدمه:

 

کتابخانه دانشگاه امام رضا(ع) به منظور: استفاده بهتر و کارآمدتر اعضا از خدمات بخش های مختلف اطلاع رسانی و مرجع، پایان نامه ها و اینترنت کتابخانه؛ اعمال روشهای یکنواخت و هماهنگ در نحوه ی ارائه خدمات؛ ایجاد تسهیلات لازم؛ ارائه گسترده تر خدمات به اعضای کتابخانه و همچنین ترغیب و تشویق مراجعان به بهره جویی موثرتر از امکانات و منابع موجود، آیین نامه ذیل را تنظیم گردانیده است.


 

فصل اول : شرایط و نحوه استفاده از خدمات اینترنت و سیستم ها

ماده۱٫ یوزر نیم (Username) و پسورد (Password)  سیستم      ها به شرح ذیل می باشد:

User name: guestlib                                                  Password: temp_123

ماده۲٫ کلیه ی اعضای کتابخانه می توانند از  خدمات اینترنت در کتابخانه استفاده نمایند.

تبصره1 : در بازده های زمانی پر ازدحام، استفاده مراجعان از سیستم ها (از لحاظ زمانی) دارای محدودیت می باشد.

ماده3٫ به منظور نصب و استفاده از نرم افزارهای خاص لازم است دانشجویان محترم به واحد "سایت" دانشگاه مراجعه فرمایند.

 

          فصل دوم: شرایط و نحوه استفاده از بخش مرجع و اطلاع رسانی


بخش مرجع کتابخانه ی دانشگاه امام رضا (ع) با در بر داشتن مجموعه کتاب های مرجع فارسی، عربی، انگلیسی و…، و اشتراک مجلات تخصصی و غیر تخصصی، روزنامه ها و هفته نامه های  روز و همچنین اشتراک در پایگاه های اطلاع رسانی همچون نمایه، علوم منطقه ای شیراز و کتابخانه ی مرکزی دانشگاه فردوسی در حال خدمت رسانی به اساتید و دانشجویان در زمینه های اطلاع رسانی، تحقیق و پژوهش می باشد. ضوابط این بخش به قرار زیر می باشد:

ماده ۱٫ منابع موجود در بخش مرجع (شامل کتب فارسی، لاتین و… ) به جهت محدود بودن تعداد نسخه ها و همچنین ایجاد دسترسی بیشتر برای تمامی مراجعان، فقط جهت مطالعه در محل (بخش مرجع) می باشند و به هیچ عنوان امانت داده نمی شوند.

ماده ۲٫ تهیه ی کپی از کتاب های مرجع فقط در صورت هماهنگی با مسئول بخش مرجع امکان پذیر می باشد.

ماده ۳٫ خارج کردن کتاب های مرجع از بخش و یا کتابخانه خلاف مقرارت بوده و در صورت هرگونه تخلف با فرد متخلف برابر با آیین نامه انضباطی کتابخانه برخورد خواهد شد.

          پایگا ه های مشترک:


با توجه به نیاز  اساتید و دانشجویان محترم در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد به پایان نامه ها و مقالات علمی و پژوهشی  فارسی و لاتین، کتابخانه ی دانشگاه با مشترک شدن در پایگاه هایی همچون:  نمایه، مرکز منطقه ای علوم و تکنولوژی شیراز ، مگیران ، سیویلیکا و...  امکان دسترسی به امکانات این پایگا ه ها را فراهم آورده است.

          پایگاه اطلاعاتی مرکز منطقه ای علوم و فن آوری شیراز:


www.ricest.ac.ir

پایگاه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فن آوری در حیطه های علوم و فن آوری اعم از علوم پایه، فنی مهندسی، علوم انسانی و هنر، علوم پزشکی و کشاورزی به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی در سطح منطقه به اشاعه اطلاعات به صورت مقالات فارسی، انگلیسی، نقشه ها، اطلس ها، کنفرانس ها و … می پردازد.

          مگیران


www.magiran.com

بانک اطلاعات نشریات کشور که امکان جستجو و دریافت متن کامل مقالات منتشر شده در اکثریت نشریات منتشر شده در ایران را داراست.

          سیلیویکا


www.civilica.com

بانک جامع مقالات کنفرانسها که امکان دریافت متن کامل مقالات ارائه  شده در کنفرانسهای داخلی و خارجی را دارد.

          دسترسی و تامین منابع لاتین


www.isilink.ir

برای جستجو و دریافت مقالات از پایگاههای علمی معتبر لاتین، کتابخانه این سامانه آنلاین را مشترک شده است. عضویت در این سامانه برای دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی از طریق تکمیل و ارسال  "فرم تقاضای عضویت " که در پورتال کتابخانه گذاشته شده است، صورت می پذیرد.

دانشجویان دوره کارشناسی در صورت نیاز به مقالات لاتین می توانند به کتابدار مرجع مراجعه کنند.

          پایگاه های موجود در کتابخانه دانشگاه تهران:


www.ut.ac.ir

کتابخانه ی دانشگاه امام رضا(ع) در راستای امر پژوهش و اطلاع رسانی طی قراردادی با  دانشگاه تهران امکان تهیه مقالات پایگاه های اطلاعاتی و مجلات الکترونیکی قابل دسترس آن دانشگاه را برای اساتید و دانشجویان محترم دانشگاه امام رضا(ع) فراهم نموده است.

مراجعان محترم لازم است بعد از جستجوی مقاله از سایت مورد نظر اطلاعات مقاله (شامل : عنوان کامل مقاله، نام نویسنده یا نویسندگان، نام مترجم، نام مجله ای که مقاله در آن آمده، نام پایگاه اطلاعاتی که مقاله در آن جستجو شده، دوره و سال نشر مجله و…) را همراه با اطلاعات فردی (شامل: نام و نام خانوادگی، سمت، رشته ی تحصیلی، مقطع تحصیلی و آدرس پست الکترونیکی)  خود را در فرم مربوطه که توسط کتابدار بخش اطلاع رسانی و مرجع در اختیار آنان قرار خواهد گرفت یادداشت نموده و یا به آدرس الکترونیکی کتابخانه (library.resource@gmail.com) ارسال نمایند. بدیهی است که مقاله مورد نظر شما طی ۴۸ ساعت به آدرس پست الکترونیکی متقاضی ارسال خواهد شد.

هزینه ی دانلود هر مقاله برای دانشجویان خارج از دانشگاه به ترتیب زیر می باشد:

  • هر مقاله لاتین 24000 ریال
  • هر مقاله فارسی 16000 ریال
  • پایان نامه لاتین 50000 ریال

          فصل سوم: سایر خدمات جانبی بخش اطلاع رسانی و مرجع


بخش اطلاع رسانی و مرجع کتابخانه به منظور تسهیل دسترسی به امکاناتی نظیر پرینت، اسکن  و رایت سی دی به ارائه خدمات در این بخش می پردازد.

          ماده۱٫ بهای خدمات در این بخش مطابق جدول زیر می باشد:

ردیف

شرح خدمات

تعرفه

توضیحات

1

پرینت لیزری سیاه و سفید، قطعA4، یک رو، هرصفحه

2000 ریال

 

2

پرینت لیزری سیاه و سفید، قطعA4، دو رو

3000 ریال

 

3

اسکن تصاویر صفحات کتاب، مجله وروزنامه با دستگاه
اسکنر با رزولوشن ۷۲به همراه ذخیره ی اطلاعات روی حافظهجانبی اعم از سی دی، فلش مموری و

5000 ریال

بدون احتساب هزینه ی سی دی خام و

4

اسکن عکس با دستگاه اسکنر بارزلوشن(resolution) 72 به همراه ذخیره ی اطلاعات روی حافظه جانبی اعم از سی دی، فلش مموری و

 5000 ریال

بدون احتساب هزینه ی سی دی خام و

5

رایت هر عدد  سی دی

5000 ریال

بدون احتساب هزینه ی سی دی خام

6-

ارسال اطلاعات درخواست شده به آدرس پست الکترونیکی

به ازای هر مدرک

3000 ریال

 
 

          فصل چهارم : آیین نامه ی انضباطی


نظر به اینکه مطالعه، جستجو و استفاده از اطلاعات مستلزم در اختیار داشتن محیطی آرام است، رعایت نظم و سکوت از شرایط اصلی استفاده از بخش های اینترنت، اطلاع رسانی و مرجع کتابخانه دانشگاه امام رضا (ع) می باشد، لذا در صورت مشا هده ی هرگونه بی نظمی از سوی مراجعان،  از استفاده ی آنان ممانعت به عمل خواهد آمد.

ماده۱٫ تنها افرادی که عضو کتابخانه می باشند مجاز به استفاده از بخش می باشند.

ماده۲٫ با مشاهده ی هرگونه سوء استفاده و تخلف از سوی اعضا، تا یک ماه از استفاده محروم و در صورت تکرار، عضویت وی باطل خواهد شد.

ماده۳٫ سیستمهای بخش مرجع و اطلاع رسانی تنها برای انجام امور تحقیقاتی و پژوهشی است. هرگونه استفاده دیگر از این سیستمها مانند  ورود به سایت های غیر مجاز اینترنتی، دانلود فایلهای صوتی و تصویری و  بازیهای کامپیوتری ممنوع می باشد،  و در صورت مشاهده عضویت شخص خاطی به حالت تعلیق در آمده  و از استفاده ایشان ممانعت به عمل خواهد آمد.

ماده۴٫ با توجه به اینکه تجهیزات موجود در بخش اینترنت ، اطلاع رسانی و مرجع جزو اموال عمومی محسوب می شوند، از مراجعین محترم انتظار می رود تا در حفظ و حراست آنان نهایت دقت را به عمل آورند. در صورت ایجاد هرگونه خسارت افراد ملزم به پرداخت جریمه نقدی خواهند شد.

تذکر: کلیه ی بخش های کتابخانه از جمله بخش اطلاع رسانی و مرجع مجهز به سیستم دوربین مدار بسته می باشند.