اخبار، اطلاعیه ها، مطالب مفید و رویدادهای پژوهشی اخبار، اطلاعیه ها، مطالب مفید و رویدادهای پژوهشی

«بازگشت

معرفی خلاصه ساز آنلاین متن فارسی

معرفی خلاصه ساز آنلاین فارسی

 

با توجه به حجم انبوه اطلاعات، دسترسی به داده ها و اطلاعات مطلوب، گاهاً بسیار پیچیده و دشوار می شود. در این میان، خلاصه سازهای متن، سامانه های هستنک  می توانید از آن برای سهولت دسترسی به اطلاعات موردنظر استفاده کنید. از هر خبر منتشر شده، بخشهای مهم آن خبر را پیدا کنید و دسته بندی کنید و یا نتایج موجود در تحقیق و یا مقاله ای را جمع بندی کنید. در نهایت شما قادر خواهید بود متنی را به عنوان ورودی به خلاصه سازها، ارائه دهید و آن را خلاصه کنید.

خلاصه سازی خودکار متن، یعنی روشی که یک متن طولانی توسط یک برنامه رایانه ای با حذف عبارات، کلمات و جملات اضافه کوتاه شود.به عبارت دیگر، “خلاصه سازی” متن به فرایندی اطلاق می شود که طی آن یک متن بزرگ (ضمن رعایت شرایط خاصی) به متن کوچکتر تبدیل می شود. تاکنون رویکردهای مختلفی برای خلاصه سازی خودکار متون ارائه شده است.

اهمیت این گونه برنامه‌ها در حال حاضر با افزایش کاربرد برنامه‌های گوشی‌های تلفن هوشمند و پیامک افزایش یافته است. به طور مثال نوجوان ۱۷ ساله ای که اپلیکیشن اش را یاهو با ۳۰ میلیون دلار خرید، برنامه ای نوشته بود که متن خبرها را خلاصه می‌کرد. اگر چه نیاز به این گونه سیستم‌ها در کشورهای خارجی بسیار رایج است(لیست ۳۰ تایی از سیستم‌های خارجی را می‌توانید ببینید)، اما در ایران کمتر به آن پرداخته شده است. در این نوشته می خواهیم کمی‌در مورد نمونه‌هایی که در زبان فارسی خوب کار می‌کنند، بررسی‌هایی داشته باشیم.

سامانه ایجاز:

  

متن یا فایل خود را در سایت وارد کنید و تعداد کلمات را انتخاب کنید. سایت به شما یک متن خلاصه می دهد. البته گاهی جملات ناقص است.

منبع: سایت پژوهه 

نظر
لینک مطلب :