درباره کتابخانه درباره کتابخانه

کتابخانه  و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه  بین المللی امام رضا علیه السلام از مهرماه ۱۳۸۲، همزمان با افتتاح دانشگاه امام رضا علیه السالام در محل فعلی، در مساحتی نزدیک به ۷۰۰ متر مربع و با مجموعه ای محدود از منابع با مدیریت و سرپرستی آقای دکتر ایرج رداد آغاز به کار کرد. این مسئولیت در اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ به سرکار خانم دکتر زهرا جعفرزاده واگذار شد و از مهرماه 1392 آقای دکتر محمود سالاری سرپرستی کتابخانه را بر عهده گرفت و از ابتدای سال 97 سرکار خانم مجیده سنجی به عنوان کارشناس مسئول کتابخانه منصوب گردید.

در سال 1391 و همزمان با تاسیس واحد پردیس رضوان ( واحد خواهران)  به منظور ایجاد دسترسی آسان دانشجویان به منابع درسی،آموزشی و پژوهشی کتابخانه پردیس رضوان در این واحد تجهیز و راه اندازی شد.

با توجه به اهداف دانشگاه، گسترش و توسعه مجموعه کتابخانه با تاکید بر فراهم آوری منابع آموزشی و پژوهشی مورد نیاز اساتید و دانشجویان و مطابق با رشته های آموزشی موجود و همچنین رشته ها و مقاطع تحصیلی جدید صورت می پذیرد و مجموعه کتابخانه در حال حاضر با حدود 60000 مدرک شامل کتابهای فارسی و لاتین چاپی و الکترونیکی، لوح فشرده فارسی و لاتین، پایان نامه و پروژه های پایان تحصیلی دانشجویان و اساتید و مجلات فارسی و لاتین می باشد. این مجموعه منطبق با رده بندی کتابخانه کنگره آمریکا سازماندهی شده است و مخزن کتاب، کتابخانه مرکزی از آبان ماه 93 به صورت قفسه باز و کتابخانه پردیس رضوان به صورت مخزن بسته اداره می شود.

مجموعه خدمات و فعالیتهای کتابخانه در قالب 6 بخش مجموعه سازی و فراهم آوری مواد، سازماندهی مواد، امانت و گردش کتاب، مرجع و اطلاع رسانی و نشریات ادواری و کتابخانه الکترونیکی انجام می شود و از ابتدای شروع به کار خود از نرم افزار جامع کتابخانه ی پارس آذرخش در بخش های مختلف آن استفاده می کند.

اهداف کلّی کتابخانة مرکزی و مرکز اطلاع‌رسانی  

فراهم آوری و مجموعه گستری منابع علمی ، تخصصی و مرجع در حوزه‌ فعالیتهای پژوهشی و آموزشی دانشگاه و ارتقاء سطح کمّی و کیفی خدمات و پاسخگویی به اعضا
 

تأمین نیازهای اطّلاعاتی منطبق با هدف ها و برنامه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی اساتید، دانشجویان, کارکنان
 

بهره گیری از شیوه‌های نوین اطلاع‌رسانی در جهت استفاده از نیروی انسانی، منابع و امکانات به منظور گردآوری، ارائه خدمات، افزایش سطح دسترسی و اشاعة بهتر اطّلاعات

وظیفه‌های عمده و کلّی کتابخانة مرکزی و مرکز اطّلاع‌رسانی

 • گردآوری و سازماندهی مجموعه‌ای از کتاب‌ها، نشریّات ادواری، لوح‌های فشرده، پایان‌نامه‌ها و سایر منابع مورد نیاز برای اجرای برنامه‌های آموزشی، پروژه های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های دانشجویان.
   
 • گردآوری و سازماندهی مجموعه‌ای از منابع مرجع عمومی و تخصّصی.
   
 • اطلاع رسانی به اساتید ، دانشجویان و اعضا به منظور آگاهی از منابع و خدمات کتابخانه.
   
 • برنامه ریزی و اجرای برنامه‌های آموزش استفاده از کتابخانه برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی.
   
 • سازماندهی مجموعه کتابخانه به منظور افزایش میزان دسترسی به آن.
   
 • فراهم آوردن امکانات و تسهیل شرایط امانت منابع به مراجعان
   
 • پیش بینی و فراهم آوری خدمات مرجع متناسب با شرایط بالقوه و بالفعل جامع
 • ارائة خدمات آگاهی‌رسانی جاری یا اشاعة اطّلاعات گزینشی
   
 • دسترسی به پایگاه‌‌های اطّلاعاتی مورد نیاز و جستجو در آن
   
 • تنظیم خط‌ مشی و آیین‌نامه‌های مختلف در ارتباط با خدمات و فعالیت ‌های کتابخانه
   
 • بهره گیری از نیروی انسانی متخصص به منظور ارائه خدمات با کیفیت