درباره کتابخانه

کتابخانه  و مرکز اطلاع رسانی دانشگاه  بین المللی امام رضا علیه السلام از مهرماه ۱۳۸۲، همزمان با افتتاح ساختمان اصلی دانشگاه امام رضا علیه السالام در محل فعلی، در مساحتی نزدیک به ۷۰۰ متر مربع و با مجموعه ای محدود از منابع با مدیریت و سرپرستی جناب آقای دکتر ایرج رداد آغاز به کار کرد. این مسئولیت در اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ به سرکار خانم دکتر زهرا جعفرزاده واگذار شد که در مهرماه ۱۳۹۲ این مسئلیت را به جناب آقای دکتر محمود سالاری واگذار نمود.

با تغییر سیاستهای مدیریتی دانشگاه،  از ابتدای بهمن ۱۳۹۶ سرکار خانم مجیده سنجی به عنوان کارشناس مسئول کتابخانه های دانشگاه منصوب گردید. در حال حاضر جناب آقای جلال الدین برزگر به عنوان کارشناس مسئول کتابخانه های دانشگاه مشغول به کار می باشد.

مجموعه مخزن کتابخانه منطبق با رده بندی کتابخانه کنگره آمریکا سازماندهی شده است و در کتابخانه مرکزی از آبان ماه ۹۳ به صورت قفسه باز اداره می شود. از ابتدای تاسیس، کتابخانه از نرم افزار جامع کتابخانه ای پارس آذرخش به نام  DigiLib استفاده می کند که در حال حاضر با ارتقای این نرم افزار به آذرسا، امکان انجام بسیاری از فعالیتها و خدمات کتابخانه به صورت تحت وب میسر شده است.

با توجه به سیاستهای آموزشی و پژوهشی مدیران دانشگاه، گسترش و توسعه مجموعه کتابخانه با تاکید بر فراهم آوری منابع آموزشی و پژوهشی مورد نیاز اساتید و دانشجویان و مطابق با رشته های آموزشی موجود و همچنین رشته ها و مقاطع تحصیلی جدید صورت می پذیرد. فراهم آوری مجموعه ای غنی از کتابهای چاپی در حوزه های مدیریت، کتابداری، علوم کامپیوتر، حسابداری، علوم ورزشی، حقوق و دیگر رشته های آموزشی بستری مناسب جهت آموزش به روز و انجام انواع حوز های تحقیقاتی فراهم آورده است.

در سال ۱۳۹۱ و همزمان با تاسیس واحد پردیس رضوان ( واحد خواهران)  متناسب با اهداف تاسیس این واحد و جهت دسترسی آسان دانشجویان به منابع درسی،آموزشی و پژوهشی، کتابخانه پردیس رضوان تجهیز و راه اندازی شد. این مجموعه به صورت منظم درحال به روز رسانی و گسترش مجموعه می باشد. کتابخانه پردیس رضوان براساس رده بندی کتابخانه کنگره آمریکا سازماندهی و به صورت مخزن بسته اداره می شود.

همزمان با گسترش رشته های آموزشی و به طبع آن تعداد دانشجویان و همچنین گسترش و استقبال از اطلاعات الکترونیکی به ویژه در حوزه مجلات فارسی، کتابخانه دانشگاه، اشتراک پایگاه های اطلاعاتی را در دستور کار خود قرار داد. در حال حاضر مجموعه بزرگ کتابخانه های دانشگاه امام رضا با انواع محملهای اطلاعاتی شامل اشتراک و دسترسی به مجموعه بزرگی از پایگاههای اطلاعاتی لاتین، مهمترین پایگاههای اطلاعاتی فارسی، کتاب فارسی، کتاب لاتین، لوح فشرده فارسی و لاتین، پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و پروژه های پایان تحصیلی دانشجویان دانشجویان رشته های مهندسی در حال ارائه خدمات حضوری و غیرحضوری می باشد.

این خدمات و فعالیتهای کتابخانه در قالب ۶ بخش مجموعه سازی و فراهم آوری مواد، سازماندهی مواد، امانت و گردش کتاب، پایان نامه و اطلاع رسانی و آموزش انجام می شود.

 

اهداف کلّی کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع‌رسانی  

فراهم آوری و مجموعه گستری منابع علمی ، تخصصی و مرجع در حوزه‌ فعالیتهای پژوهشی و آموزشی دانشگاه و ارتقاء سطح کمّی و کیفی خدمات و پاسخگویی به اعضا

تأمین نیازهای اطّلاعاتی منطبق با هدف ها و برنامه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی اساتید، دانشجویان, کارکنان
 بهره گیری از شیوه‌ های نوین اطلاع ‌رسانی در جهت استفاده از نیروی انسانی، منابع و امکانات به منظور گردآوری، ارائه خدمات، افزایش سطح دسترسی و اشاعه بهتر اطلاعات.

وظیفه‌های عمده و کلّی کتابخانه مرکزی و مرکز اطّلاع‌رسانی

 • گردآوری و سازماندهی مجموعه‌ای از کتاب‌ ها، لوح‌های فشرده، پایان‌نامه‌ها و پایگاههای اطلاعاتی مورد نیاز برای اجرای برنامه‌های آموزشی، پروژه های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های دانشجویان
 • گردآوری و سازماندهی مجموعه‌ای از منابع مرجع عمومی و تخصصی
 • اطلاع رسانی به اساتید ، دانشجویان و اعضا به منظور آگاهی از منابع و خدمات کتابخانه
 • برنامه ریزی و اجرای برنامه‌ های آموزشی استفاده از کتابخانه برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی
 • سازماندهی مجموعه کتابخانه به منظور افزایش میزان دسترسی به آن
 • فراهم آوردن امکانات و تسهیل شرایط امانت منابع به مراجعان
 • پیش بینی و فراهم آوری خدمات مرجع متناسب با شرایط بالقوه و بالفعل جامعه
 • ارائه خدمات آگاهی‌رسانی جاری یا اشاعه اطّلاعات گزینشی
 • دسترسی به پایگاه‌‌های اطّلاعاتی مورد نیاز و جستجو در آن
 • تنظیم خط‌ مشی و آیین‌نامه‌های مختلف در ارتباط با خدمات و فعالیت ‌های کتابخانه
 • بهره گیری از نیروی انسانی متخصص به منظور ارائه خدمات با کیفیت